Dětské úrazy v číslech

O dětské úrazovosti statistiky v České republice nepodávají ucelenou zprávu. Ústav zdravotnických informací a statistiky České republiky (ÚZIS) i Ministerstvo zdravotnictví uvádí pouze každoroční počet zemřelých dětí na úraz a otravu. Podrobnější rozlišení schází. Přesto lze z těchto statistik vyčíst, že úraz je nejčastější příčinou smrti v dětském věku a významně přesahuje i úmrtí na zhoubné nádory. Udělejte si obrázek pohledem na jednoduché grafy.

Kde dochází k úrazům?

Kde dochází k úrazům?

Struktura úrazovosti dětské populace je dobře patrná ze statistik, které v posledních letech vznikají v klinikách dětské traumatologie. Přestože nepostihují všechna terénní pracoviště a mají hodnotu pouze orientační, obsahují již velice podrobné informace.

Rizikové aktivity dětí

Rizikové aktivity dětí

 

Většina dětských úrazů, které vyžadují operaci, jsou zlomeniny. Zhruba o deset procent tvoří nebezpečné úrazy hlavy a mozku nebo břicha a hrudníku. Příčinou jsou pády z výšky, z kola, brusle a hlavně autonehody.

„Díky lepším bezpečnostním zařízením umírá při nehodách méně dětí, ale častěji řešíme úrazy z bezpečnostních pásů. Kdyby děti ale nebyly připoutány, určitě by nepřežily,“ řekl přednosta dětské traumatologie v Thomayerově nemocnici Petr Havránek.

Zatím je Česko s úmrtností při autonehodách zhruba v polovině žebříčku vyspělých zemí. Například ve Švédsku nebo Rakousku je úmrtnost poloviční.

Úrazová pyramida v ČR (počet úrazů za rok)

Pyramida dětských úrazů v ČR

Pyramida dětských úrazů v ČR

 

Zdroj:

  • Prof. MUDr. Petr Havránek, CSc., Traumatologie pro děti a dorost Thomayerovy nemocnice
  • Nadační fond Kolečko

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doplňte číslici pro správný výsledek. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.